V súčasnosti sa nachádzate v situácii, kedy je pre vás nová kariérna výzva aktuálna. Odoslali ste svoj životopis, prípadne ste pozitívne odpovedali Recruiterovi/ Headhunterovi. Čo bude nasledovať? Štandardným postupom po prvej fáze výberu životopisov/profilov potenciálnych kandidátov je uskutočnenie telefonického pohovoru, tzv. telefonického pre-screeningu. 

Ide o riadený rozhovor, počas ktorého Recruiter/Headhunter overuje alebo dopĺňa údaje uvedené vo vašom životopise alebo profile LinkedIn. Neberte tento telefonát na ľahkú váhu, často ide o 10 až 20 minút, ktoré môžu rozhodnúť o tom, či dostanete pozvánku do ďalšieho kola výberového konania. 

Ak sa obzeráte po novej pracovnej príležitosti a/alebo udržiavate kontakt s Recruiterom/Headhunterom, očakávajte telefonický rozhovor. 

AKO POSTUPOVAŤ? 

  • Ak vám volá neznáme číslo, môže to byť Recruiter/Headhunter. Odpovedali ste v noci na jednu alebo viac pracovných ponúk a teraz si nepamätáte na konkrétne podrobnosti? Nakupujete, bicyklujete alebo ste práve v práci? Je vo vašom okolí rozptýlenie v podobe plačúceho dieťaťa, štekajúceho psa alebo hlučných priateľov či kolegov? Odporúčam vám, aby ste sa z toho jednoducho a profesionálne dostali. 

Zdvihnite telefón. Predstavte sa menom. 

Často sa mi stáva, že keď zdvihnem telefón, počujem: Áno. Prosím. Dobrý deň. Alebo vôbec nič… Len na základe vašej odpovede získa Recruiter/Headhunter prvotný dojem o vašej profesionalite a úrovni komunikácie. 

Ak sa nepredstavíte, volajúci nemá inú možnosť, ako zistiť, či sa dovolal osobe, ktorú chcel osloviť.

Dôležitá je aj energia, ktorá z vás vyžaruje. Niekedy mám dojem, že som práve niekoho zobudila alebo že druhá strana je bez životnej energie. Áno, samozrejme. Nie vždy máme skvelý deň. Ale čo ak je to „pozícia“, „spoločnosť“, ktorú vnímate ako „tú pravú“. 

Na obrazovke vidíte len zmeškaný hovor z neznámeho čísla. Zavolajte späť a zistite, či sa hovor týkal novej kariérnej výzvy. Aj takto sa správate ako profesionál. 

Ak sa hovor naozaj týka pracovnej ponuky. Reagujte: „Je mi to veľmi ľúto, ale teraz s vami nemôžem hovoriť, môžeme si zavolať napríklad dnes popoludní o 15:00?“ Máte pocit, že je to nezdvorilá a neprofesionálna odpoveď? Nie. Získavate čas a využívate túto chvíľu naplno. Pred plánovaným telefonátom si prečítajte opis pracovnej pozície a webovú stránku spoločnosti, o ktorej sa bude hovoriť. 

OTÁZKY, KTORÉ MÔŽETE OČAKÁVAŤ:

  • Aká je vaša súčasná situácia? Prečo hľadáte novú pracovnú príležitosť?
  • Môžete sa stručne predstaviť? Aké sú vaše pracovné skúsenosti?

V rámci tejto otázky sa neočakáva, že budete prechádzať celý svoj životopis, pozíciu po pozícii. Pripravte si predstavenie v rozsahu 10 – 15 viet. Predstavte svoje tvrdé zručnosti, svoje osobnostné charakteristiky, uveďte svoje najväčšie kariérne úspechy a nakoniec napríklad to, čo radi robíte vo voľnom čase. Toto je takzvaný „elevator pitch„. Čo na vysvetlenie znamená, že nastúpite na prízemí a skôr, ako vystúpite na 10. poschodie, zaujmete spolucestujúceho svojou sebaprezentáciou a on zistí, s kým má do činenia.

  • Čím vás zaujala táto pozícia a naša spoločnosť?

Je dôležité, aby ste si osviežili opis pracovnej pozície a zároveň si prezreli webovú stránku spoločnosti.

  • Ak si pozícia vyžaduje znalosť angličtiny alebo iného cudzieho jazyka, počítajte s tým, že časť pohovoru bude prebiehať v angličtine. Ak vám zavolá Recruiter/Headhunter, ktorý hovorí len po anglicky, predpokladajte, že celá komunikácia bude prebiehať v angličtine.

Neznepokojujte sa, ak máte jazykovú úroveň, ktorá je uvedená v podmienkach pre uchádzačov. English should not be problem.

Pre komunikačnú úroveň B2+, pokročilé znalosti, očakávajte štandardné otázky o vašej profesii. Dôležitá je slovná zásoba a gramatika.

  • Can you describe some unexpected situation, which you solved sometimes in the past, please? Just briefly what was the situation and how did you solve it, please?
  • How would you describe your work style?
  • What do you expect from your new job opportunity?
  • What has been your greatest achievement in the workplace? And why?

Pre úroveň A2 – B1, mierne pokročilý – stredne pokročilý, je dôležité, aby ste sa vedeli profesionálne predstaviť, reagovať na pokročilejšie témy, vybavovať obchodné telefonáty a písať e-maily.

  • Could you describe your professional experience, please?
  • How would you describe your weekly routine?
  • How would you describe your work style?
  • What motivates you in your workplace?
  • What do you expect from your new job opportunity?

Pre úroveň A1, t. j. základnú znalosť, bude postačovať vaša sebaprezentácia a schopnosť reagovať na základné konverzačné témy.

  • Could you describe your professional experience, please?
  • What are your hobbies?

Ak ste v súčasnej alebo predchádzajúcej pozícii angličtinu príliš nepoužívali, skúste sa porozprávať sami doma, s priateľom alebo s osobným učiteľom.

Telefonát je len začiatok, očakávajte, že v rámci osobného/online pohovoru sa bude konverzovať v angličtine.

  • Okrem otvorených otázok, na ktoré je nevyhnutné odpovedať v rozvinutých vetách, môžete očakávať sériu uzavretých otázok, na základe ktorých Recruiter/Headhunter overí podstatné prvky pozície (napr. programy atď.).
  • Aké sú vaše finančné očakávania?

Tu buďte jasní a konkrétni. Ak ste zvyknutí na základný plat a variabilnú časť, povedzte celkovú sumu a zároveň ju rozdeľte na fix a bonusy. Je dôležité poznamenať, že každá spoločnosť má iné nastavenie.

Ak táto otázka nezaznie počas rozhovoru, neváhajte túto časť otvoriť na konci pohovoru. Ide o efektívne využitie času oboch strán.

  • Aký je váš predpokladaný dátum nástupu?

Buďte transparentní, ak ste ešte neoznámili výpoveď, oznámte, že budete k dispozícii po 2 mesiacoch výpovednej lehoty (alebo v akejkoľvek konkrétnej situácii).

Ak ste už vo výpovednej lehote alebo ste v súčasnosti v stave nezamestnaných, pokojne uveďte konkrétny dátum.

Ak máte naplánovanú dovolenku, nezabudnite ju uviesť, aby potenciálny zamestnávateľ mohol počítať s vašou neprítomnosťou.

  • Prečo by sme si mali vybrať práve vás do ďalšieho kola výberového konania? Aká je vaša pridaná hodnota?

Buďte prosím originálni. Zamerajte sa na svoje náročné zručnosti a úspechy. To, že ste flexibilní, komunikatívni a radi sa učíte nové veci, opíše každý uchádzač sám.

NA KONCI HOVORU BY STE MALI VEDIEŤ: 

  • Kedy dostanete spätnú väzbu o tom, či postupujete do ďalšieho kola výberového konania. 
  • Ak budete na konci výzvy pozvaní na pohovor, neváhajte sa opýtať: kto sa na pohovore zúčastní, aký je dress code v spoločnosti a na tomto pohovore a čo bude jeho obsahom. S týmito informáciami potom môžete pracovať v rámci svojej prípravy. 

Autor: Lenka Srchová, S&you Division Manager CZ&SK