Hľadáte zamestnancov do oddelenia ľudských zdrojov? Potom sa ocitnete v zložitej situácii. Ako by mal náborový proces prebiehať, keď uchádzač prešiel procesom už mnohokrát? Pozná všetky triky, vie o detailoch, na ktoré sa personalisti počas pohovoru zameriavajú…

Keď HR najím HR

na čo si má dať pozor. Aj preto by mali byť rokovania vždy spravodlivé. Je zbytočné predstierať, že spoločnosť funguje dokonale a nerieši žiadne interné problémy. Dávajte si pozor na znenie reklamy a vyhnite sa klasickým chybám. Títo kandidáti sú k nim oveľa vnímavejší.

Ako by teda mal vyzerať nábor?

  • V inzeráte nemusíte uvádzať všetky podrobnosti, skôr sa zamerajte na veci špecifické pre vašu firmu (znalosť nástrojov, metodík atď.) Všeobecné postupy budúci kolega pravdepodobne pozná, zamerajte sa na to, čo je rozhodujúce pre prijatie.
  • Pohrajte si s reklamou, nechajte vyniknúť atmosféru spoločnosti. Nezabúdajte, že personalisti, ako všetci profesionáli, trpia profesionálnym skreslením, a preto budú inzerát posudzovať inak ako ostatní uchádzači.
  • Vyhnite sa chybám pri nábore, ktoré môžu dobrého HRistu odradiť. To isté platí pre príliš dlhé výberové konanie, nedodržiavanie termínov alebo zdĺhavú komunikáciu.
  • Buďte v aktívnom kontakte s uchádzačom. Po každom kole pohovoru sa spojte s uchádzačom, aby ste získali jeho spätnú väzbu, prípadné obavy a ďalšie otázky. Buďte úprimní a otvorení pri oznamovaní spätnej väzby aj z vašej strany.
  • Veľmi dobre funguje, ak uchádzača kontaktujete do 48 hodín od jeho odpovede na pozíciu. Len veľmi málo spoločností to oznamuje takto promptne. Ukážete tak uchádzačovi, že to s ním myslíte vážne a že vaša spoločnosť funguje.

Kde hľadať?

Záleží na tom, či obsadzujete juniornú, alebo seniornú pozíciu. Oplatí sa nielen zverejniť inzerát na pracovných portáloch, ale môžete tiež vyhľadávať v profesijných skupinách na Facebooku a LinkedIn alebo osloviť kandidátov priamo. Oplatí sa tiež skontrolovať kontakty zamestnancov. Dajte im vedieť, aké pozície práve obsadzujete.

Na čo sa zamerať pri pohovore?

Pripravte si pre svojho budúceho HR kolegu záludnejšie otázky, ako sú tie, ktoré zisťujú, kde sa vidí o päť rokov. Samozrejme, vždy vychádzajte zo životopisu konkrétneho uchádzača. Na čo by ste sa teda mali na pohovore pýtať a aké vlastnosti by mal mať kandidát?

  • Komunikačné zručnosti sú dôležité a môžete si ich overiť na pohovore. Ak sa obávate, ako váš kolega zapadne do tímu, skúste ho pozvať i mimo firmu.
  • Zistite, čo motivuje uchádzačov k práci v HR.
  • Dobrý HRista vyniká organizačnými schopnosťami a zároveň vie, čo je to čestnosť a lojalita.
  • Zistite, aké má kandidát skúsenosti s vedením, riadením alebo budovaním tímu, odmeňovaním členov atď
  • Otestujte si svoje znalosti technologických nástrojov v oblasti HR, skúsenosti s nastavovaním benefitov, zlepšovaním firemnej kultúry atď.
  • Zamerajte sa aj na úspešný projekt, ktorý uchádzač realizoval v predchádzajúcich zamestnaniach, ktorý ho bavil a napĺňal. Na druhej strane je dobré hovoriť aj o tom, ktoré aktivity neboli jeho obľúbené a v čom by sa chcel zlepšiť.
  • Nezabudnite, že pohovor nie je len o kladení otázok uchádzačovi. Dobrý HRista vie, čo táto práca zahŕňa, ale skutočne uchádzačovi vysvetlí hlavné činnosti, ktoré bude pre vás zastrešovať. Aby vás neskôr nič neprekvapilo. Dajte mu priestor aj na jeho otázky, aby ste vedeli, aká je úroveň jeho motivácie.