Na tému pohovorov bolo napísané nespočetné množstvo článkov, no myslím si, že aj tak ich nikdy nie je dosť. Prečo? Niektorí kandidáti nie sú aj napriek tomu na pohovor (dobre alebo vôbec) pripravení. Tento príspevok vám má priblížiť reálne odporúčania z mojich skúseností a praxe, čo na pohovore ne/robiť a ako sa naň pripraviť. V recruitmente & headhuntingu pracujem už viac ako šesť rokov, no verte mi, kandidáti ma stále vedia prekvapiť.
- Pred pohovorom venujte čas príprave. Je to najčastejšia dobre mienená rada, ale môžete hádať, koľko kandidátov je skutočne pripravených. Nemám na mysli iba zistenie si detailnejších informácií o firme a pozícii. Aj keď, mimochodom, toto je jeden z bodov, ktorý ukazuje na vašu motiváciu a môže pozitívne či negatívne ovplyvniť vaše pokračovanie vo výberovom procese. Myslím tým ale aj prípravu vás samotných – aby ste boli schopní sa v krátkosti na úvod pohovoru predstaviť; prejdite si vaše doterajšie pracovné skúsenosti; zamerajte sa na konkrétne úspechy; majte pripravené reálne projekty, na ktorých ste pracovali, atď. Príprava robí majstra.
- Keď na pohovor meškáte alebo ho potrebujete preložiť, informujte o tom zodpovednú osobu dopredu. Recruiter/ HR-ista vždy pochopí, keď sa ospravedlníte a dáte vedieť, čo sa stalo. Nič ale nie je horšie, ako keď nedáte vedieť vôbec. Toto je jednoducho no-go.
- Ak máte naplánovaný online pohovor, vyskúšajte si kameru a funkčnosť aplikácie dopredu, nie presne v čas stretnutia. Veľakrát som strávila s kandidátmi niekoľko minút na telefóne, lebo majú technický problém, nevedia sa pripojiť, atď., pritom si to len pred pohovorom neskúsili. Ak idete na osobné stretnutie, pozrite si mapu, choďte radšej o desať minút skôr. Týmto veciam sa dá ľahko predísť a aj toto vie negatívne ovplyvniť ďalší priebeh rozhovoru.
- Pokiaľ budete mať online pohovor, nastavte si reprezentatívne pozadie. Možno maličkosť, ale zaváži veľmi. Dnešné platformy umožňujú vybrať si medzi viacerými, prípadne si nastavte kameru tak, aby ste za sebou mali neutrálne pozadie. Stalo sa mi, že som viedla online pohovor, kde mal kandidát za sebou neporiadok, rozvešanú bielizeň, partnera/partnerku. Asi so mnou budete súhlasiť, že to nie je najlepšia forma prezentácie.
- Či už máte osobné alebo online stretnutie, dbajte na adekvátne oblečenie k danej pozícii. Vo všeobecnosti platí, že by sme sa mali vyvarovať obyčajnému tričku, mikine; na osobnom stretnutí (roztrhaným) rifliam. Odporúčam obliecť sa v štýle „smart casual“ – košeľa, tmavé nohavice, sukňa po kolená. Určite nie je nutný oblek s kravatou, ten je vhodný na pohovor pre pozíciu v top managemente. TIP: Pred stretnutím si zistite firemnú kultúru, opýtajte sa, ako sa obliecť, aby ste sa cítili pohodlne. Niektoré firmy majú veľmi uvoľnenú atmosféru a na dress code sa nehrajú. Privítajú vás rifliach, teplákoch či tričku a v tomto prípade môže „smart casual“ štýl vyznieť komicky a vy sa budete cítiť nepríjemne.
- Počas pohovoru buďte otvorení, priateľskí, ale profesionálni zároveň. Netvárte sa, že ste majstri sveta a recruiter/ HR-ista vás obťažuje. Mala som pohovor s kandidátom, ktorý mi povedal, že má všetko uvedené v životopise a nie je teda dôvod na ďalšiu diskusiu. Dôležité je zachovať profesionalitu aj pri vysvetľovaní dôvodov odchodu z predchádzajúcich pozícií/ spoločností. V žiadnom prípade sa nevyjadrujte hanlivo o svojich predchádzajúcich zamestnávateľoch, vždy uveďte objektívny dôvod.
- Ak si pozícia vyžaduje znalosť cudzieho jazyka, buďte pripravení na to, že ju počas pohovoru bude chcieť druhá strana aj reálne overiť. Nie preto, že vás chceme zbytočne stresovať. Toto by som rada zdôraznila, lebo častokrát vidím na kandidátoch paniku, pritom jazyk ovládajú dobre. Berte to ako štandardnú súčasť výberového procesu, a tak vás nič neprekvapí.
- Kandidáti bývajú na pohovoroch neistí aj pri komunikácii ohľadne mzdy. Moja rada znie: buďte úprimní; vaše očakávanie uveďte v hrubej fixnej mzde (predídete tak prípadným nedorozumeniam, v pracovnej zmluve sa uvádza brutto čiastka); namiesto úplného minima radšej komunikujte mzdové rozpätie (tak budete mať priestor na úpravu, keď zistíte reálnu náročnosť pozície); zbytočne sa nepodceňujte (seniorní manažéri) ani nepreceňujte (hlavne absolventi a juniornejší kandidáti).
- Počas pohovoru ukážte svoj záujem o pozíciu a spoločnosť. Napríklad tým, že sa budete pýtať, čo vás zaujíma, čo je pre vás dôležité. Stalo sa mi totiž, že som obsadzovala pozíciu v top manažmente a zhodou okolností som sa zúčastňovala aj prvých kôl pohovorov u nášho klienta. Kandidát v závere stretnutia na otázku, či sa chce niečo opýtať, odpovedal, že nie. V prípade tak vysokej pozície (ale aj nižších, samozrejme), je to veľmi dôležité a ukazuje to na váš záujem a motiváciu. Len pre informáciu, do druhého kola tento kandidát pozvaný nebol.
Tak čo, ste pripravení na pohovor? Som presvedčená, že na ďalšom pohovore zažiarite a vysnená pozícia bude vaša!
Autor: Ivana Kasanická, Senior HR Consultant & Head of Researchers Development CZ&SK