Na dovolenku se väčšina ľudí teší, mnoho-krát ju plánujeme dlhé mesiace dopredu, šetríme na ňu každú korunu. Viete ale, že viac ako tretina zamestnancov si dovolenku vôbec nevyberie? Prečo je tomu tak?

Prečo si ľudia nevyberú dovolenku?

Podľa výzkumov zabývajúcich sa otázkou, prečo si ľudia chcú prevádzať dovolenku do ďalšieho roku, alebo si ju vyberajú z donútenia v zime, je na vine nadbytok práce. Zamestnanec má pocit, že má príliš práce a na dovolenku tak nemá čas. Niektorí odborníci ale dodávajú, že je to často práve len pocit. Predovšetkým pri duševnej  práci nikdy neprichádza moment, kedy je všetko hotové.

Syndróm nenahraditeľného zamestnanca

Niektorí zamestnanci majú problém prenechať svoje povinnosti niekomu inému. Cítia sa nezastupitelní a bojí sa, že by bez nich firma nemohla vôbec fungovať. Kvôli neustále väčšiemu tlaku na výkon potom zamestnanci súťažia v tom, kto má viac  nadčasov, ale aj nevyčerpanej dovolenky. Prečo je tomu tak? Prostredníctvom práce sa ľudia definujú, ale môžu si aj  kompenzovať neúspech v súkromnom živote.

Aké sú ďalšie dôvody?

Okrem workoholizmu pôsobia aj ďalšie vplyvy. Na jednej strane dovolenku určuje zamestnávateľ, ktorý nie vždy plné čerpanie umožňuje. Naopak môže čerpanie dovolenky zamestnancovi nariadiť. A niektorí zamestnanci si nechávajú voľné dni pre prípad, že by sa stalo niečo nečakané. Nech už ide o ochorenie, alebo napríklad behanie po úradoch. To sa týka predovšetkým firiem, ktoré neponúkajú takzvané sick days, alebo flexibilnú pracovnú dobu.

Následky práce bez dovolenky

Dni voľna nie sú určené len k zábave, ale predovšetkým k odpočinku. Tomu fyzickému i psychickému. Podľa psychológov nám dovolenka pomáha nie len si usporiadať životné hodnoty, získať nadhľad, ale byť aj výkonnejší. Vo finále už nezáleží na tom, kde človek voľno trávi a koľko zaňho utratil. Doporučuje sa aspoň jedenkrát za rok sa na 14 dní odpojiť od zamestnania. Teda úplne vypnúť.

Nečerpanie dovolenky ukazuje na problémy firmy

Pokiaľ si aj vaši zamestnanci nečerpajú  dovolenku, pravdepodobne to odzrkadľuje nesprávne nastavené postupy, ale napríklad aj toxickú firemnú kultúru. K riešeniu tohto komplexného problému je potreba spolupráce HR, vedúcich manažérov, ale aj radových zamestnancov.

Bez dovolenky to dlho nepôjde

Výskumy ukazujú aj ďalšie alarmujúce zistenie. Aj keď sa už zamestnanci dostanú na dovolenku, veľa z nich sa nedokáže od práce úplne odstrihnúť. Vďaka mobilu či notebooku stále kontrolujú e-mail, vybavujú urgentné telefonáty a správy. Dôležitosť regenerácie svojich zamestnancov si uvedomuje už mnoho firiem. Preto niektoré zvyšujú počet voľných dní na 30, iné testujú možnosti neobmedzenej dovolenky. Rôzne experimenty dokázali, že ani skrátený pracovný týždeň nie je na škodu. Zamestnanci sú výkonnější, práca sa urobí rovnako a ľudia sú spokojnejší.